×

خطا

There was a problem loading image IMG_3622.JPG

مطالب ویژه

سرطان از دلایل بسیار عمده‌ مرگ و میر در سراسر جهان است . شاید فکر کنید که سرطان بیماری ترسناکی است اما نباید ناامید شوید. با گذشت زمان مرگ و میر بر اثر سرطان‌ها رو به کاهش داشته است .

یکی از دلایل مهم این کاهش، «غـــــــربالگـــری» است . غربالگری به مفهوم تشخیص زودرس سرطان در افراد بی علامت است که حیات بیمار را تضمین می کند . هدف از انجام غربالگری سرطان ، یافتن سرطان‌هایی است که تا حد امکان می‌توانند زودهنگام یافت شوند ، پیش از آنکه هرگونه علامتی را از خود نشان دهند . در حال حاضر برخی سرطان‌ها قابل غربالگری نیستند . مثلا سرطان خون و تومورهای مغزی به طور ناگهانی شروع می‌شوند.غربالگری سرطان برای گروه های زیر در دسترس است :

1- عموم مردم : سرطان های تحت  غربالگری عبارتند از : سرطان پستان ، سرطان روده بزرگ ، سرطان دهانه رحم ، سرطان پروستات

2- گروه های با احتمال بالای ابتلا به سرطان : سرطان ریه ، سرطان کبد در هپاتیت B و C مزمن ، سرطان معده ، سرطان بیضه

رسالت ما توانمند نمودن مردم در خصوص سلامتی شان است به گونه ای که بتوانند بطور آگاهانه رفتارهای سالم را انتخاب کنند . برگزاری کلاس های آموزشی یکی از مداخلاتی است که در این زمینه می توان انجام داد . با ترویج خود مراقبتی می توانیم در تشخیص ودرمان به موقع سرطان و در نتیجه افزایش طول عمر بیماران اقدام نماییم .

2- برنامه کاری :

 • کلاس غربالگری سرطان سینه

کلاس های غربالگری سرطان سینه شامل یک جلسه می باشد و ماهانه برگزار می گردد . ساعت برگزاری کلاس ها 9 الی 10 صبح است و روز برگزاری کلاس طی هماهنگی با مدرس متعاقبا از طریق پیامک و نصب اعلامیه ساعات برگزاری کلاس در کلینیک تخصصی و درمانگاه و ... در معرض دید عموم و در سایت اعلام می گردد .

 • مدرس :

خانم دکتر گوهریان

 • ثبت نام :

دفتر آموزش سلامت همگانی واقع در طبقه اول کلینیک تخصصی

 • نحوه ارائه اطلاعات :

آموزش چهره به چهره ، بروشور ، اسلاید و پاورپوینت

 • گروه بندی :

تعداد شرکت کنندگان محدودیت خاصی ندارد .

- معرفی واحد :

بارداری و زایمان ،یک فرآیند طبیعی است که به دنبال آن ، مادر دچار تغییرات جسمی و روحی می شود که در صورت حمایت ، این دوران بدون عارضه سپری خواهد شد حمایت مادران باردار از طریق آموزش های کلاس های دوران بارداری امکان پذیر می گردد . در این کلاس ها ، آموزش های لازم دوران بارداری و زایمان و مراقبت های پس از زایمان از مادر نوزاد ، ورزش های دوران بارداری ، تکنیک های تنفسی و تن آرامی ، اصلاح وضعیت ، آموزش همسران در ارتباط با حمایت روانی ، آشنایی با فرآیند زایمان و  روش های کاهش درد ، ریلکسیشن و و نمایش فیلم های آموزشی و .... باعث می گردد که مادران باردار سالمتر و زایمان راحت تر با کاهش ترس و اضطراب و درد داشته باشند .

2- برنامه کاری :

الف :

کلاس های آموزشی ، شامل هشت جلسه می باشد و در طی یک ماه برگزار خواهد شد . هر هفته دو کلاس آموزشی بر طبق گروه بندی انجام شده ، طی ساعات مشخص برگزار می گردد . ساعات برگزاری کلاس ها 8:30 الی 10:30 و 10:30 الی 12:30 می باشد . لازم به ذکر است جلسه ای که با حضور همسران می باشد یک بار در ماه ساعت 16الی 18 طبق اعلام قبلی توسط مسئول کلینیک برگزار می گردد .

ب : محتوی کلاس ها شامل :

 • جلسه اول ( آناتومی / شکایات شایع بارداری / فواید شیر مادر )
 • جلسه دوم ( تغذیه در بارداری / اصلاح وضعیت بارداری / اهمیت تماس پوستی مادر و نوزاد پس از زایمان )
 • جلسه سوم ( بهداشت روان / انتخاب روش زایمان / وضعیت های شیردهی )
 • جلسه چهارم ( علائم خطر / روش های کاهش درد زایمان / اهمیت تغذیه بر اساس نیاز نوزاد )
 • جلسه پنجم ( مراحل زایمان / راه های اطمینان از کفایت شیر مادر )
 • جلسه ششم ( دوره نفاس / نحوه دوشیدن و نگهداری شیر مادر )
 • جلسه هفتم ( شیر دهی / اصول مراقبت نوزاد / مشکلات پستان در شیر دهی )
 • جلسه هشتم ( طب فشاری / ماساژ های پرینه / اقدامات تسهیل کننده زایمان / مرور آموزش های شیردهی )

3- ثبت نام :

 • به صورت حضوری از شنبه تا پنج شنبه صبح ها از ساعت 8 تا 13:30
 • غیر حضوری با پر کردن فرم های خام که در پشت در کلینیک گذاشته شده است ( نام و نام خانوادگی / شماره تماس / سن بارداری جهت پر نمودن فرم الزامی می باشد )
 • ثبت نام از هفته 20 حاملگی به بعد انجام می گیرد .
 • در صورتی که مادر از هفته 30 – 32 به بالا جهت ثبت نام مراجعه نماید ، 4 جلسه آخر جهت آموزش به مادر داده می شود . در صورت تمایل ، مادر در 4 جلسه اول نیز می تواند حضور یابد .

 

5- نحوه ارائه اطلاعات :

نمایش فیلم / ورزش / بروشور آموزشی / آموزش چهره به چهره

 

6- گروه بندی :  

گروه های شامل 8-10 مادر باردار می باشد . حضور همراه طی جلسات 7 و 8 الزامی است . از طرف بیمارستان بعد از گروه بندی با مادران جهت برگزاری جلسه اول تماس گرفته می شود و  برنامه جلسات بعدی به صورت کتبی به مادر داده خواهد شد .

 

6- قوانین و مقررات کلاس ها :

 • حضور همسر در جلسه سوم و حضور همراه ( شخصی که با زائو در اتاق زایمان حضور دارد ) در جلسه هفتم و هشتم الزامی می باشد .
 • جلسات به صورت روتین همه روزه جز روزهای تعطیل طبق گروه بندی انجام شده ، برگزار می گردد .
 • در صورت تمایل ، مادر می تواند جلسات مورد نظر را انتخاب کرده و ساعت و تاریخ دریافت نماید .
 • گروه بندی های صورت گرفته به هیچ عنوان قابل تغییر یا جابجایی نمی باشند .
 • در صورت عدم شرکت در هریک از جلسات جهت اطلاع از جلسه مجدد در اولین فرصت مراجعه شود .
 • در صورت تغییر یافتن هر یک از جلسات از طریق پیامک به مادر باردار اطلاع داده خواهد شد .

آموزش سلامت آن بخش از مراقبت هاي بهداشتي است كه بر تأثير عوامل رفتاري بر سلامت تكيه نموده و با مردمي آغاز مي شود كه سالم بوده و علاقمند به توسعه معيارهاي سلامت فردي و اجتماعي هستند و به آنها در گسترش شيوه هاي زندگي مؤثر در حفظ و ارتقاي سلامت كمك مي كند.

آخرین تعریف از آموزش سلامت:  فرآیندی است که بین  اطلاعات بهداشت و رفتار بهداشتی پلی برقرار می کند و در فرد ایجاد انگیزه می نماید تا اطلاعات موجود را به دست آورده و بکار ببندد و از رفتارهای مضر دوری و عادات و رفتار سودمند در خود ایجاد نماید برای اینکه خود را سالم نگاه دارد.

تمام مراقبين سلامت ، آموزش دهنده سلامت هستند و اين افتخاري است كه توسعه و تقويت آن نيازمند برنامه ريزي دقيق براي توسعه سلامت متكي بر شواهد و مبتني بر جامعه مي باشد.

اهم وظايف آموزش دهندگان سلامت عبارتست از:

 1. برقراري ارتباط بين سلامت و نيازهاي سلامت جامعه با مفاهيم و منابع آموزش سلامت
 2. ايفاي نقش به عنوان فرد مرجع فرآيندهاي آموزش سلامت
 3. سنجش نياز هاي افراد و جامعه براي آموزش سلامت
 4. طراحي برنامه هاي آموزش سلامت موثر
 5. شرکت در اجراي برنامه هاي آموزش سلامت
 6. ارزيابي اثربخشي برنامه هاي آموزش سلامت
 7. هماهنگي براي تهيه خدمات و محصولات آموزش سلامت

خدمات ارتقای سلامت دورنمای آینده خدمات بیمارستانی در نظام های سلامت می باشند.

فعالیت های ارتقای سلامت در بیمارستان ها :

1- اطلاع رسانی در مورد عوامل  خطر سلامت کارکنان : برنامه های ارتقای سلامت می توانند باعث ارتقای سلامت کارکنان شده ، میزان غیبت  از محل کار را کاهش داده و بر کیفیت ارائه خدمات بیافزاید.

2- تاثیر پایدار بر رفتار بیماران و وابستگانشان : تامین کیفیت زندگی مناسب یک متغیر اساسی می باشد و برای ارتقای کیفیت زندگی بیماران ، رفتار خود بیمار پس از ترخیص از بیمارستان و حمایت موثر نزدیکان از وی، متغیرهای مهمی هستند .برنامه های ارتقای سلامت، باعث تقویت رفتار سالم شده و باعث حفظ کیفیت زندگی بیماران می گردد.

3- ایجاد محیط ارتقای سلامت و ارتقای سلامت جامعه :  بیمارستان محیطی جهت ارتقای سلامت می باشد و مسئولیت ارتقای سلامت جامعه را نیز بر عهده گرفته است.

مداخلات بیمارستان های ارتقادهنده سلامت به دو بخش تقسیم می شود :

1- شواهد مربوط به مداخلات و اقدامات سیستماتیک : شامل  آموزش و مشاوره سبک زندگی سالم، ترک سیگار و الکل، تغذیه و رژیم غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و... می باشد.

2- شواهد مربوط به پیشگیری از بیماری های خاص : شامل  آموزش و مشاوره سبک زندگی سالم، ترک سیگار و الکل، تغذیه و رژیم غذایی، ورزش و فعالیت فیزیکی و.. در بیماران قلبی، ریوی مزمن، آسمی، دیابتی، سرطانی، سکته مغزی، اختلالات روانپزشکی ، جراحی و غیره   می باشد.

  

محل استقرار واحد های آموزش سلامت همگانی :

1- دفتر مسئول آموزش سلامت همگانی ( قسمت اداری )

2- درمانگاه تخصصی

3- درمانگاه عمومی

4- سالن اجتماعات بیمارستان ( جهت برگزاری کلاس های آموزش سلامت )

5- ورودی بخش های بستری هنگام ساعات ملاقات

6- کلینیک مادران باردار